2018 Sheep Results

24

Aug

2018 Sheep Results

Aug 24, 2018 Sheep

SHEEP CLASSES

 

PURE BRED CHAROLLAIS

 

Judge  Mr C Sercombe

 

Class 300        Open ram shearling or over

400       S & J Talbot

401       S & J Talbot

 

1…401…………….2…400…………….3……………4……………………………

 

 

Class 301        Open ram lamb

405       S & J Talbot

406       S & J Talbot

 

1…406…………….2…405…………….3……………4……………………………

Class 302        Open Ewe to have reared lambs in 2018

407       J Ball

404       J Ball

408       S & J Talbot

409       S & J Talbot

 

1…408…………….2…409…………….3…407…………4……………………………

 

Class 303        Open theave

411       S & J Talbot

412       S & J Talbot

 

1……411………….2  412……………….3……………4……………………………

 

Class 304        Open ewe lamb

413       J Ball

416       J Ball

414       S & J Talbot

415       S & J Talbot

 

1…414…………….2…415…………….3…413…………4……416…………

 

Champion Charollais                  414

                                   

PURE BRED TEXEL

 

Class 305        Open ram shearling or over

418       C Asher

419       C Asher

420       C Asher

421       A Jackson

422       J Newton

423       S & J Talbot

 

1…422…….2……419…….3…420……4…418…………………

 

Class 306        Open ram lamb

424       C Asher

425       C Asher

426       A Jackson

427       J Newton

428       J Newton

429       F Rushton

430       F Rushton

431       S & J Talbot

432       B Vernon

433       A Weston

434       A Weston

 

1…434…….2…432…….3…425……4……424……………

 

Class 307        Open Ewe to have reared lambs in 2018

436       C Asher

437       A Jackson

438       J Newton

439       F Rushton

440       S & J Talbot

441       S & J Talbot

442       A Weston

1…442……….2…438……….3…436……4…440…………

 

Class 308        Open theave

443       C Asher

444       R Darlington                

445       A Jackson

446       J Newton

447       J Newton

448       F Rushton

449       F Rushton

450       H Stanley

451       H Stanley

452       S & J Talbot

453       B Vernon

454       A Weston

455       A Weston

1……448…….2…454…….3…455…………4  456………

Class 309        Open ewe lamb

457       C Asher

458       C Asher

459       R Darlington                

460       A Jackson

461       J Newton

462       F Rushton

463       F Rushton

464       H Stanley

465       H Stanley

466       S & J Talbot

467       B Vernon

468       B Vernon

469       B Vernon

470       A Weston

 

1…467…….2…457…….3…459…4………468……………

Class 310        Group of three

472       C Asher

473       J Newton

474       F Rushton

475       S & J Talbot

476       B Vernon

 

1……473…….2…476…….3…472…4…474…………………

 

Champion Texel in show                        448

 

PURE BRED RYELAND

 

Class 311        Open aged ram

478       A Anslow

 

1……478………….2……………….3……………4……………………………

 

Class 312        Open shearling ram

No Entries

Class 313        Open ram lamb

480       A Anslow

481       RJ & S Chapman

483       S Shenton

484       J Stretton

485       J Williams

1…485……….2…481…….3…483……4……………………………

Class 314        Open aged ewe

No entries

 

Class 315        Open shearling ewe

486       A Anslow

487       A Anslow

488       J Stretton

489       J Stretton

490       J Williams

491       J Williams

 

1…486……….2…490…….3…487……4……491………

 

 

 

Class 316        Open ewe lamb

493       A Anslow

494       A Anslow

495       RJ & S Chapman

496       RJ & S Chapman

497       J Stretton

498       J Stretton

499       J Williams

 

1…495……….2…499……….3…496……4………493……………

 

Class 317        Group of three

501       A Anslow

502       J Williams        

 

1…501……….2…502……….3……………4……………………………

 

 

Champion Ryeland                    486

                                               

ANY OTHER PURE BRITISH BREED

 

Class 318        Open ram shearling or over

505       E Anslow                                   Coloured Ryeland

506       S Hudgins                                 Coloured Ryeland

507       S Hudgins                                 Coloured Ryeland

508       Robinson & Stevens                   Kerry Hill

509       Robinson & Stevens                   Kerry Hill

510       S Spencer                                 Shropshire

511       H Turner                                   Suffolk

512       L Turner                                    Border Leicester

 

1…512…….2…511…….3……505…4………509…………

Class 319        Open ram lamb

513       B Gell                           Suffolk

514       S Hudgins                     Coloured Ryeland

515       J Pratt                          Suffolk

516       S Shenton                     Coloured Ryeland

517       H Turner                       Suffolk

518       H Turner                       Suffolk

 

1…518……….2…517……….3…513……4……514……………

 

Class 320        Open ewe to have reared lambs in 2018

519       E Anslow                                   Coloured Ryeland

520       S Hudgins                                 Coloured Ryeland

523       Robinson & Stevens                   Kerry Hill

524       Robinson & Stevens                   Kerry Hill

525       Robinson & Stevens                   Kerry Hill

526       H Turner                                   Suffolk

527       L Turner                                    Border Leicester

528       B Vernon                                   Clun

 

1…526……….2…527……….3…524…4……523………………

 

Class 321        Open theave

530       E Anslow                                   Coloured Ryeland

531       B Gell                                       Suffolk

532       J Pratt                                      Suffolk

533       Robinson & Stevens                   Kerry Hill

534       Robinson & Stevens                   Kerry Hill

535       Robinson & Stevens                   Kerry Hill

536       H Turner                                   Suffolk

537       L Turner                                    Border Leicester

538       B Vernon                                   Clun

 

1…536……….2…531…….3…537…4…534…………

 

Class 322        Open ewe lamb

538       S Hudgins                                 Coloured Ryeland

540       J Pratt                                      Suffolk

541       S Shenton                                 Coloured Ryeland

542       S Shenton                                 Coloured Ryeland

543       Robinson & Stevens                   Kerry Hill

544       Robinson & Stevens                   Kerry Hill

545       Robinson & Stevens                   Kerry Hill

546       Robinson & Stevens                   Kerry Hill

547       H Turner                                   Suffolk

548       H Turner                                   Suffolk

549       L Turner                                    Border Leicester

550       B Vernon                                   Clun

 

1…548…….2…547….3……544………4……541………………………

 

Champion         536

                                   

PURE BRED JACOB

 

Class 323        Open ram shearling or over

552       R Chapman

1……552………….2……………….3……………4

 

Class 324        Open ram lamb

553       R & P Bramley

554       R & P Bramley

555       K Carpenter

556       O & J Cartwright

557       J Cartwright

558       Chapman

559       R Kernohan

560       J Simmons

 

1……555…….2……554…….3…556……4…557……………

 

 

Class 325        Open ewe having reared lambs in 2018

561       B Cranfield

 

1…NF…………….2……………….3……………4……………………………

 

Class 326        Open theave

563       R & P Bramley

564       R & P Bramley

565       K Carpenter

566       O & J Cartwright

567       J Cartwright

568       J Cartwright

569       B Cranfield

570       R Kernohan

 

1…564……….2…563……….3…565……4………566…………

 

Class 327        Open ewe lamb

572       R & P Bramley

573       R & P Bramley

574       K Carpenter

575       O & J Cartwright

576       J Cartwright

577       J Cartwright

578       R Chapman

579       B Cranfield

580       R Kernohan

581       R Kernohan

582       J Simmons

 

1…574……….2…581…….3…573…4………580…………

 

Champion Jacob sheep              564

                       

ANY OTHER PURE CONTINENTAL BREED

 

Class 328        Open ram shearling or over

585       M Richmond                  Blue Texel

 

1……585….2……………….3……………4……………………………

 

Class 329        Open ram lamb

586       R Darlington                 Blue Texel

587       H Heath                        Blue Texel

588       M Richmond                  Blue Texel

           

1…587…….2…586……….3…588…………4……………………………

 

Class 330        Open ewe having reared lambs in 2018

589       R Darlington                 Blue Texel

590       H Heath                        Blue Texel

591       M Richmond                  Blue Texel

592       M Richmond                  Blue Texel

 

1…591……….2…590……….3…589…………4……………………………

Class 331        Open theave

593       R Darlington                 Blue Texel

594       H Heath                        Blue Texel

595       M Richmond                  Blue Texel

596       M Richmond                  Blue Texel

 

1…593…….2…594…….3…595……4……………………………

 

Class 332        Open ewe lamb

597       Messrs Belfied                          

598       R Darlington                 Blue Texel

599       H Heath                        Blue Texel

600       M Richmond                  Blue Texel

601       M Richmond                  Blue Texel

 

1…599…….2…597……….3…600……4……598………………

 

Champion in the Any Other Pure Continental classes       599

                       

BELTEX

 

 

Class 333        Open ram shearling or over

603       Messrs Belfield

604       Messrs Belfield

605       O Wells

 

1……603…….2……604…….3…605……4……………………………

 

 

Class 334        Open ram lamb

606       Messrs Belfield

607       Messrs Belfield

608       R Harrison

609       O Wells

 

1……609…….2………606….3…608…………4……607…………………

 

Class 335        Open ewe having reared lambs in 2018

610       Messrs Belfield

611       R Harrison

 

1…610……….2……611…….3……………4……………………………

 

Class 336        Open theave

612       Messrs Belfield

613       Messrs Belfield

614       R Harrison

615       H Heath

 

1…615……….2…612……….3…613……4……614…………

 

Class 337        Open ewe lamb

616       Messrs Belfield

617       Messrs Belfield

618       Messrs Belfield

619       R Harrison

620       O Wells

            1……619……….2……616…….3…620……4…617…

 

Champion 603

 

ZWARTBLES

 

Class 338        Open ram shearling or over

622       A Bonsall

623       R Crabtree

624       R Crabtree

625       R Crabtree

626       P Yeomans

 

1…624……….2…623……….3…626……4……622…………………

Class 339        Open ram lamb

627       K Barwell

628       P Yeomans

321       A Porter

399       A Porter

1…321……….2…399……….3…627……4…628……………………

 

Class 340        Open ewe having reared lambs in 2018

629       K Barwell

630       A Bonsall

631       R Crabtree

632       R Crabtree

634       L Parnell

635       P Yeomans

  

1…631…………….2…632…………….3…627…………4……635…………

 

Class 341        Open theave

633       K Hopkins

636       A Bonsall

637       A Bonsall

638       R Crabtree

639       R Crabtree

700       L Parnell          

640       P Yeomans

 

1…636…………….2…633…………….3…639…………4………640……………………

Class 342        Open ewe lamb

641       K Barwell

571       A Bonsall

643       K Hopkins

644       K Hopkins

645       P Yeomans

646       P Yeomans

647       P Yeomans

1……641…….2……643…….3…645……4…………644……

 

Champion         625

 

RARE BREEDS

 

Class 343        OpenTheave

648       M Bean             Derbyshire Gritstone

649       M Bean                         Derbyshire Gritstone

650       J Grindey          Derbyshire Gritstone

651       P Oven              Norfolk Horn

652       P Robarts          Portland

653       G Storer            Teeswater

 

1………651….2…652……….3……650…4……649…………………

 

Class 344        Open Ewe having reared lambs in 2018

654       T Blakeway       Whitefaced Woodland

655       J Grindey          Derbyshire Gritstone

656       S Hannay          North Ronaldsay

657       S Hudgins         Leicester Longwool

658       C Hurdley          Portland

659       C Hurdley          Portland

660       P Oven              Norfolk Horn

661       P Robarts          Portland

662       G Storer            Teeswater/Wensleydale

 

1…654……….2…660……….3  658……4………661…………

 

Class 345        Open Ram Lamb

664       T Blakeway       Whitefaced Woodland

665       Derby College   Derbyshire Gritstone

666       J Grindey          Derbyshire Gritstone

667       S Hannay          North Ronaldsay

668       C Hurdley          Portland

669       C Hurdley          Portland

712       P Robarts          Portland

671       G Storer            Teeswater/Wensleydale

 

1…668……….2…664……….3…712…4………667………

 

Class 346        Open best Ram

674       T Blakeway       Whitefaced Woodland

602       J Grindey          Derbyshire Gritstone

673       S Hannay          North Ronaldsay

672       C Hurdley          Portland

698       P Oven              Norfolk Horn

679       P Robarts          Portland

645       G Storer            Teeswater

657       G Storer            Teeswater

 

1…602……….2……698…….3…672……4……673………………

 

Class 347        Open ewe lamb

583       T Blakeway       Whitefaced Woodland

584       T Blakeway       Whitefaced Woodland

685       Derby College   Derbyshire Gritstone

686       Derby College   Derbyshire Gritstone

642       J Grindey          Derbyshire Gritstone

634       J Grindey          Derbyshire Gritstone

688       S Hannay          North Ronaldsay

689       C Hurdley          Portland

690       P Oven              Norfolk Horn

697       P Robarts          Portland

692       G Storer            Teeswater/Wensleydale

 

1   634……….2…685…….3…690……4……584………………

 

 

 

 

Class 348        Best group of three sheep of same breed bred by exhibitor

            C Hurdley          Portland

            J Grindey          Derbyshire Gritstone

            A Porter            Teeswater

            P Robarts          Portland

            P Oven              Norfolk Horn

            G Storer            Teeswater

 

1…P Robarts .2 J Grindey…….3…P Oven…………4……G Storer

 

Champion Rare breed                602

                       

 

MINORITY BREEDS

 

Class 349        Open ram shearling or over

693       B Slack                         Southdown

720       S Hookham                   Shetland

 

1…693……….2…720……….3……………4……………………………

 

Class 350        Open ram lamb

721       S Hookham                   Shetland

722       S Hookham                   Shetland

694       B Slack                         Southdown

621       E Turner                       South Down

 

1…621……….2…694……….3…722……4……721……………

 

Class 351        Open ewe having reared lambs in 2018

723       S Hookham                   Shetland

675       P Oven                          Southdown

676       S Percival                      Hampshire Down

682       B Slack                         Southdown

663       E Turner                       South Down

 

1…676…….2……663….3…675…4……682………………

 

 

 

Class 352        Open theave

724       S Hookham                   Shetland

678       S Percival                      Hampshire Down

670       P Oven                          Southdown

683       B Slack                         Southdown

 

1……678………….2…724…………….3…683…………4…670………

 

 

Class 353        Open ewe lamb

725       S Hookham                   Shetland

680       S Percival                      Hampshire Down

681       S Percival                      Hampshire Down

684       B Slack                         Southdown

 

1…680……….2…681……….3…725…4…684……

 

ASHBOURNE FARMERS CLUB CLASSES

 

Please note these classes are not eligible for the King Edward Trophy points cup.

 

Judge TBC

 

Class 354        Best male sheep any breed

Harvey Heath                Blue Texel

P Oven                          Southdown

E Turner                       South Down

H Turner                       Suffolk

L Turner                        Border Leicester

 

1…H Heath….2…H Turner…….3…L Turner…4……………………………

 

Class 355        Best female sheep any breed

Harvey Heath                Blue Texel

Jessica Kirkham             Teeswater

P Oven                          Southdown

R Oven                         Southdown

E Turner                       South Down

H Turner                       Suffolk

L Turner                        Border Leicester

 

1…Jessica Kirkham….2 Harvey Heath.3…L Turner………

BUTCHERS LAMBS – ANY PURE BREED OR CROSS

Class 356        Pair of butchers lambs

685       Messrs Belfield

686       Messrs Belfield

687       J Ratcliffe

677       B Vernon

1……677………….2…686…….3…687…4……685…………

 

YOUNG HANDLER CLASS

 

Class 357        Open Junior Handler 5 to 15 years old on showday – MV Accredited

1st         709       Harvey Heath                                        Blue Texel

708       Oscar Newton                           6yrs      Texel

691       Summer Newton                       9yrs      Texel

711       Florence Woore                         9yrs      Zwartbles

2nd        E Turner          

3rd        Wells

4th        Dickinson

 

Class 358        Open Junior Handler 5 to 15 years old on showday – Non Accredited

1st         695       Ellie Anslow                                           Coloured Ryeland

710       Harry Bonsall                            7 yrs     Zwartbles

3rd        697       James Cartwright                      8 yrs     Jacob

2nd        698       Isobel Cartwright                       9 yrs     Jacob

699       Jessica Kirkham                         6 yrs     Teeswater

700       L Parnell                                   9 yrs     Zwartbles         

701       Samuel Shenton                                    Coloured Ryeland

702       Charlie Shenton                                     Coloured Ryeland

4th        703       S Spencer                                             Shropshire

704       Jack Weston                              6 yrs     Zwartble

705       O & J Cartwright                                  

706       Samuel Slack                             7 yrs     Southdown

707       O & J Cartwright           `                                 

713       P Stevens                                              Kerry Hill