2018 Shires Results

24

Aug

2018 Shires Results

Aug 24, 2018 Shires

127th ASHBOURNE SHOW

18TH AUGUST 2018

SHIRE CLASSES

 

CLASS 1          Open Stallion, two years old and over

101       L M Fountain     Woodhouse Rainman, 05.16, s. Metheringham Upton Hamlet, d. Woodhouse Calendar Girl

102       Y Simmons        Cumeragh House Silver Cullet, 20.02.16, s. Acle Nelson, d. Ballyemond Hessie

 

1…101……………2……………..3……………

 

 CLASS 2         Open Barren Mare, four years old and upwards

103       A Callwood        Horsmans Golden Girl, 30.04.14, s. Acle Golden Rule, d. Acle Country Girl

104       L M Fountain     Woodhouse Calendar Girl, 2010, s. Moorfield Manor Mac, d. Woodhouse Sunbeam

105       C Tee    Hainton Penelope, 04.05.08, s. Wheatland King, d. Hazelgrange Jane

106       C Eagle             Diggy’s Cerys, 10.06.11, s. Clarach Aristocrat Lad, d. Ionos Nerys

107       M Roberts         Hiraethog Holly, 03.05.11, s. Penrhos Braveheart, d. Winestead Daisy

108       D Worthington  Penbryn Perfect Harmony, 2013, s. Cardington Sultan, d. Penlan Ceri Rose

109       TJ Yates           Sheepwash Derbyshires Eventide, 2009, s. Rem-y-wyddfn Mascot, d. Sheepwash Honesty

 

1…109…2  104……………..3…107  4   103   5 

 

CLASS 3          Open Mare with own foal at foot

110       L M Fountain     Woodhouse Miss Dynamite, 2009, s. Moorfield Manor Mac, d. Woodhouse Dewdrop

111       J Williamson, Snelson Suranne, 2013, s. Moorfield Edward, d. Snelson Nell

112       TJ Yates           Cowerslane Lady Helen, 2014, s. Acle Fearless, d. Cowerslane Angie’s Surprise

 

1…112……………2……111..3……………

 

 

CLASS 4          Open Filly Foal

113       L M Fountain     Woodhouse Boom, 07.04.18, s. Manor Farm Top Shot, d. Woodhouse Miss Dynamite

114       S & G Livesey    Old Parks Margherita Florence, 12.05.18, s. Goose Greens Tom Finney, d. Pikehall Pippa

115       J Williamson, Snelson Georgia, 23.04.18, s. Drwdry Ploughman, d. Snelson Suranne

116       J Worthington   Walton Princess May, 01.05.18, s. Leverton Leon, d. Old Croft Lady in Waiting

117       TJ Yates           Cowerslane April, 16.04.18, s. Goose Green Tom Finney, d. Cowerslane Lady Helen

 

1…115……………2……117………..3……114………

 

 

 

CLASS 5          Open Colt Foal

118       L Dimelow        Doveleys Masterpiece, 06.06.18, s. Morefield Manor Mac,d. Ithersay Katie

119       Turner & Smith Shadlac Drambuie, 06.05.18, s. Ddrydwy Plougham, d. Shadlac Lady Jewel

 

                    1…119………2……………..3……………

 

CLASS 6          Colt or Filly Foal, shown by a paid up member of the Ashbourne Farmers  Club  Entry fee £1 to paid up Farmers Club members prizes as above table

113       L M Fountain    Woodhouse Boom, 07.04.18, s. Manor Farm Top Shot, d. Woodhouse Miss Dynamite

            J Etches 

 

1………………2……………..3……………

 

This class not eligible for King Edward Trophy points

 

CLASS 7          Open Gelding, four years old and upwards

120       R Bloom            Fellthorpe Clarry, 12.03.10, s. Ruskington Hartley,

d. Shortwaite Molly

121       G Robinson       Metheringham Upton Stanley, 11.04.08, s. Moorfield Edward, d. Metheringham Upton Isabella

122       J Shemilt          Ramsor Courage, 2008, s. Walton Supreme, d. Ramsor Queen of Hearts

123       Y Simmons        Mordearg Pendragon, 03.10.12, s. Deighton Silver Treasure, d, Moorfield Robyn

 

1……121…………2……120………..3……122………

 

CLASS 8          Open Three year old filly or gelding

124       I Critchlow        Ancholmes Lady Margaret, 25.04.15, s. Hinton Stuart Little, d. Ancholmes Lady Helen

125       M Hanson         Ramsor Goldberry , 12.02.15, s. Milnerfield Sir William, d. Ramsor Pearl Grey

126       M Roberts         Thorpe Hill Esther, 18.04.15, s. Metherington Upton Hamlet, d. Braimber Mary

127       A Wagstaff        Sutton Forest Queen of Diamonds, 18.01.15, s. Martonian Norman, d. Rheidol Beauty

128       E Whitehouse   Saredon Elsinore, 10.06.15, s. Metherington Upton Hamlet, d. Saredon Stella

129       TJ Yates           Cowerslane Melodie, 2015, s. Moorfield Edward, d. Cowerslane Angie’s Surprise

1……126…………2……128………..3……125

4  124………

 

 

CLASS 9          Open Two year old filly or gelding

130       I Critchlow        Lockley Band of Gold, 23.02.16, s. Caerberllan Real Enterprise, d. Daresbrook Rose

131       J Etches            Royston Katie, 2016, s. Milnerfield Sir William, d. Royston Lady Eleanor

132       J Shemilt          Decoy Royal Highness, 2016. S. Milnerfield Sir William, d. Decoy Royal Sunrise

 

1…131……………2……132………..3…130

 

 

CLASS 10        Open yearling, filly, colt or gelding

137       N Ingram          Thames Oak Delilah, 27.04.17, s. Thames Oak Invictus, d. Bricknell Doreen

138       K Pearse           Landcliffe Major, 09.05.17, Mutdochs Tenacious,

d. West Fen Surprise

133       G Robinson       Metheringham Upton Davina, 10.02.17, s. Metheringham Upton Sidney, d. Metheringham Upton Avril

134       E A Sessions & Sons      Rookhills Rihanna, 01.04.17, s. Kerrial William, d. Rookhills Black Bess

135       J Williamson, Snelson Lilian, 02.02.17, s. Leverton King Edward, d. Barwood Rita

136       J Worthington   Acle Director, 2017, s. Leverton Leon, d. Acle Topsy

 

1……136………….2……135………….3…133…………4……134………

 

           

            The Colonel Sir Peter and Lady Hilton Prize to the Champion Shire

            Winner 2018  109

CLASS 11       

Shire Horse of the Year – Horse of the Year Show Qualifying Class

This class is a qualifier for the Shire Horse of the Year Championship, supported by the Shire Horse Society,to be held at Horse of the Year Show, NEC, Birmingham, 3-7th October 2018. This class is open to pure bred fully registered shires of two years old and over

 

120       R Bloom            Fellthorpe Clarry, 12.03.10, s. Ruskington Hartley,

d. Shortwaite Molly

103       A Callwood        Horsmans Golden Girl, 30.04.14, s. Acle Golden Rule, d. Acle Country Girl

101       L M Fountain     Woodhouse Rainman, 05.16, s. Metheringham Upton Hamlet, d. Woodhouse Calendar Girl

140       M Roberts         Thorpe Hill Esther, 18.04.15, s. Metherington Upton Hamlet, d. Braimber Mary

107       M Roberts         Hiraethog Holly, 03.05.11, s. Penrhos Braveheart, d. Winestead Daisy

121       G Robinson       Metheringham Upton Stanley, 11.04.08, s. Moorfield Edward, d. Metheringham Upton Isabella

122       J Shemilt          Ramsor Courage, 2008, s. Walton Supreme, d. Ramsor Queen of Hearts

127       A Wagstaff        Sutton Forest Queen of Diamonds, 18.01.15, s.Martonian Norman, d. Rheidol Beauty

128       E Whitehouse   Saredon Elsinore, 10.06.15, s. Metherington Upton Hamlet, d. Saredon Stella

108       D Worthington  Penbryn Perfect Harmony, 14.05.13, s. Cardington Sultan, d. Penlan Ceri Rose

 

 

Qualifier    101

 

 

CLASS 12        Young Handlers- Horses must be shown by a person aged between 12-18 years old  on showday.

 

Winner of this will go on to compete in the shire horse young handler of

the year final which will be held at the Midland shire foal show and sale.

 

141                   Catherine Etches                       17 yrs

142                   Hannah Grindey                        14 yrs

143                   Natasha Ingram

153                   Elliot Ticquet

147                   David Wilshaw

144                   Marie Wilshaw 

145                   Beth Witter                               12 yrs

146                   Emily Worthington

                                   

1…142….2…146…….3  148……4   144   5th 141

 

 

CLASS 13        Pure Bred Non Shire, Heavy horse, open mare/gelding, two years old and over

150                   H Roberts         Tollemache Frederick, 21.05.14, d. Clemmills Anya, s. Achilles            Suffolk

151                   M White            White Swan Emilie, 05.03.15, d. Willingham Penny, s. Willingham Axi            Percheron

152                   M White            Willingham Mary, 26.03.09, d. Willingham Misty, s. KDS Torin

                       

1…151…………….2……………….3……………

 

 

CLASS 14        Horse of the Year Show Qualifier 2018 - Ridden heavy horse, four years old and over

Judges – Mr Ellis Davies and Mr David Ingle

 

106       C Eagle             Diggy’s Cerys, 10.06.11, s. Clarach Aristocrat Lad, d. Ionos Nerys

155       C Eagle             Manor Farm Monday Girl, 24.04.06, s. Trem-y-wyddfa Mascot, d. Manor Farm Monday Girl

156       R Green            Acle Supreme, 01.01.13, s. Dothan Buscot, d. Acle Sabrina, ridden by

157       E Green            Westfield Calendar Girl, 01.01.14, s. Bickerscourt William, d. Westfield Cover Girl, ridden by Emma Green

158       J Holder            Colloe Grove Ivy, 01.05.08, s. Acle Merlyn, d. Mawstone Holly, ridden by Kelly Salter

159       G McClorey       Old Croft Lady Luck, 15.04.12, s. Gorefield Joseph, d. Ruskington Foxy Lady

160       A Noble             Peggyslea Buddy, 25.05.13, s. Millisle Solway Bay,

 d. Ingliston Princess                             Clydesdale

161       A Noble             Peggyslea Andy, 07.05.11, s. Millisle Solway Bay, d. Ingleston Princess, ridden by Ailsa Noble            Clydesdale

162       J Parr                Melindwr Lady Olwen, 26.07.13, s. Moorfield Edward, d. Ddrydwy Special Lady, ridden by Sophia Lightbown

163       M Snow            Gautby Arclid Flashman, 17.03.11, s. Hainton Eardswick Ernie, d. Hainton Midnight Sensation

105       C Tee   Hainton Penelope, 04.05.08, s. Wheatland King, d. Hazelgrange Jane

164       R Telford          Eyke Diamond, 01.04.08, s. Golden Grandchild,

d. Eyke Thistle ridden by Stuart Ashton

165       K Whittaker       Kings Flower of Scotland, 20.04.11, s. Cotebrook Ben McDhui, d. Leverton Lady Luck ridden by Nicky Kirkham

166       N Wray             Lockley Sir George, 01.01.12, s. Ddrydwy Cotebrook King, d. Styal miss Fashion

 

 

1…163…….2…105…….3…156……4  157……5  126  6  161  7  155  8 158  9th 165