2019 Cattle Results

09

Sep

2019 Cattle Results

Sep 09, 2019 Cattle

DAIRY CATTLE CLASSES

 

SHORTHORNS

These classes are kindly sponsored by Bromley Breeders Ltd and Westpoint Farm Vets

Judge: Mr Owain Harries

 

Class 100        Open best heifer born after 01.01.18

80        Pattinson & Kirkham      Weaverdale Tulip

81        Pattinson & Kirkham      Cotonhall Rupert Duchess Ann

           

1……81………….2……83………….3…80…………

 

Class 101        Open heifer in calf to first calf under three years old 

82        Pattinson & Kirkham      Weaverdale Molly

83        M Tidmarsh                   Folds Pride Lady Rose    01.03.19

 

1……82………………..2………………….3……………………….

 

Class 102        Open Dry Cow, in calf with second or subsequent calf     

 

                       

Class 103        Open heifer, in milk, first calf born in or after 2017

 

 

 

Class 104        Open cow, in milk with second or subsequent calf

84        Pattinson & Kirkham      Weaverdale Tulip

85        M Tidmarsh                   Tahuna Lady Rose         26.06.12

 

1……85………………..2…84……………….3……………………….

                                   

Class 105        Open group of three animals, all property of same exhibitor and shown in above classes.

Pattinson & Kirkham

 

           

HOLSTEINS

 

These classes have been kindly sponsored by  JS Scanning and Westpoint Farm Vets

 

JUDGE .  Mr Hefyn Wilson

 

Class 106        Open best heifer born after 01.01.18

86        M Herridge                    Ilam Bromley Rosie

87        M Herridge                    Ilam Daredevil Pippen

88        J Hotchkiss      

89        P Mellors                       Cricketfield Upright Ashley

90        Katal Holsteins              Ambrosia

91        Katal Holsteins              Sissy

92        Katal Holsteins              Kendie

93        Saxelby Holsteins          Whinchat Secretariat Farrah 2

94        Saxelby Holsteins          Whinchat Apple Pie Beaujolais Red

 

1……90………….2……94………3……92 89…………….

 

The Harold Stretton Spencer Cup for the Best Holstein maiden heifer

                        Winner 2019

 

 

Class 107        Open heifer in calf to first calf under three years old

96        Hawksworth Farmers                 Kilton Flora 25

97        Saxelby Holsteins                      Saxelby Right Patricia

 

1st   97   2nd   96

 

 

Class 108        Open dry cow, in calf to second or subsequent calf

No Entries

 

Class 109        Open heifer in milk with first calf born in or after 2017

98        M Herridge                                Ilam Theory Kathleen

 

1……98………….2……………….3………

The Charles Peach Memorial cup for the best Holstein heifer in the above classes -

                                                Winner 2019  

 

Class 110        Open cow in milk with second or subsequent calf under five years old on showday

99        P Mellors                                   Cricketfield Integral Rag Red

 

1……99………….2……………….3…………..

 

Class 111         Open cow in milk with second or subsequent calf five years old or over on showday

 

 

Class 112        Open group of three females, all property of same exhibitor and shown in above classes

M Herridge

 

1……Herridge………….2……………….

 

CHAMPION   99

AYRSHIRES

 

These classes are kindly sponsored by Westpoint Farm Vets

JUDGE: Mr Owain Harries

 

Class 113        Open maiden heifer under two years old on showday

100       R & C Adams

101       H Batty             Willowfields Napier Russet

102       H Batty             Willowfields Famous Clover

 

1……100………….2……………….3……………4……………………………

 

Class114         Open heifer  in calf to first calf under three years  old

103       R & C Adams     Mari 24

 

1…103…………….2……………….3……………4……………………………

 

 

Class 115        Open dry cow, in calf with second or subsequent calf

104       R & C Adams     Mary 16

 

1……N/F………….2……………….3……………4……………………………

 

Class 116        Open heifer in first lactation

105       R & C Adams     Mary 54

106       H Batty Willowfields Conceit 10

 

1……105………….2……………….3……………4……………………………

 

Class 117        Open cow in milk with second or subsequent calf

107       R & C Adams    

 

1……107………….2……………….3……………4……………………………

 

 

Class 118        Open group of three females from the above

classes and the property of the same exhibitor

R & C Adams

H Batty

 

1……Adams………….2……………….3……………4……………………………

 

 26                   CHAMPION    107

 

JERSEYS

These classes are kindly sponsored by Westpoint Farm Vets

JUDGE  Mr Hefyn Wilson

 

Class 119        Open best maiden heifer born after 01.01.18

109       Coldeaton Jerseys

110       Coldeaton Jerseys

 

1……109………….2………110……….3……………4……………………………

 

 

 

Class 120        Open heifer in calf to first calf under three years old

111       Coldeaton Jerseys

 

1…111…………….2……………….3……………4……………………………

 

Class 121        Open dry cow in calf with second or subsequent calf

112       Coldeaton Jerseys

113       Coldeaton Jerseys

 

1…112…………….2……………….3……………4……………………………

 

Class 122        Open heifer in milk

114       Coldeaton Jerseys

115       Coldeaton Jerseys

 

1……115………….2…114…………….3……………4……………………………

 

 

Class 123        Open cow in milk with second or subsequent calf

116       Coldeaton Jerseys

117       Coldeaton Jerseys

 

1……N/F………….2……………….3……………4……………………………

Class 124        Open cow in milk with fourth or subsequent calf

118       Coldeaton Jerseys

 

1……118………….2……………….3……………4……………………………

 

Class 125        Best pair from entries in above classes and owned by exhibitor

Coldeaton Jerseys

Coldeaton Jerseys

           

1……………….2……………….3……………4………………

 

CHAMPION   118

 

 

ASHBOURNE FARMERS CLUB CLASSES

 

Judge  Mr Owain Harries – Cattle

            Mr Alan Potter       - Sheep

                                   

Class 126        Dairy cow or heifer in milk

R & C Adams

Coldeaton Jerseys

Pattinson & Kirkham

 

 

 

1 coldeaton…………….2…Adams…………….3…Adams…………4……Pattinson & Kirkham………

 

Class 127        In calf dry dairy cow or heifer

R & C Adams

Coldeaton Jerseys

Pattinson & Kirkham

           

1…coldeaton…………….2…Adams…………….3…Pattinson & Kirkham…………4……………………………

 

Class 128        Pure bred beef cow or heifer in calf or with calf at foot

R T Adams

R T Adams

TJ & EA Richardson       Sunnyside Heather

 

1……Richardson………….2…Adams…………….3……Adams………4……………………………

 

Class 129        Dairy or beef calf one year old or under on showday

Coldeaton Jerseys

129       J Hotckiss

Pattinson & Kirkham

Pattinson & Kirkham

119       TJ & EA Richardson       Sunnyside Opel

TJ & EA Richardson       Sunnyside Octavia

 

1…Pattinson & Kirkham…………….2……Hotchkiss………….3…Coldeaton…………4…Pattinson…………

 

The Ronald Kay cup for the Best First prize winning female exhibited in the Farmers Club classes

                        Winner 2019

 

 

INTERBREED DAIRY CALF AND SHOWMANSHIP CLASSES

 

These classes have been kindly sponsored by Westpoint Farm Vets

Judge  Mr Hefyn Wilson and Mr Owain Harries

 

Class 132        Open Junior handler, 11 years or under – Calf to be born in 2019

120       Finley Burrows              4yrs                  Jersey

121       Robert Hawksworth       11 yrs               Holstein

122       Evie Herridge                10yrs                Holstein

139       Erin Herridge                 6yrs                  Holstein

124       Phoebe Hine                 6yrs                  Jersey

125       Jessica Hotckiss             11yrs                Holstein

126       Joseph Kirkham             11 yrs               Shorthorn

127       Jessica Kirkham             7 yrs                 Shorthorn

128       Annie Shirt                    9yrs                  Holstein

129       Austin Shirt                   7yrs                  Holstein

130       Aryanne Shirt                5yrs                  Holstein

 

1…128…………….2……126………….3…129…………4…124…………5……120…………

 

Class 133        Open Intermediate handler 12 to 18 years old

131       Ellen Adams

 

1…131…………….2……Izzy Klucknick………….3……………4……………………………

 

Class 134        Open Senior handler 18 -26 years old

132       Natalie Herridge                        19yrs                Holstein

133       Emily Topham                           22yrs                Holstein

 

            1……132………….2……133………….3……………4……………………………

 

Class 135        Open Dairy calf any breed less than 6 months old on showday

134       Coldeaton Jerseys

135       Coldeaton Jerseys

136       Hawksworth Farmers     Shardlow Silver Christabel 2nd    

88        J Hotchkiss

138       Katal Holsteins

            Pattinson & Kirkham

            M Tidmarsh                   Folds Pride Lady Rose    01.03.19

 

1……138………….2……Tidmarsh………….3…Hotchkiss…………4………Pattinson & Kirkham……………………

 

Class 136        Open dairy calf any breed between 6 and 12 months old on showday

140       Pattinson & Kirkham

141       Katal Holsteins

142       Katal Holsteins

 

1…141…………….2…140…………….3……………4……………………………

 

Class 137        Open dairy calf any breed between 12 and 18 months old on showday

            R & C Adams

137       Coldeaton Jerseys

101       H Batty                         Willowfields Napier Russet

102       H Batty                         Willowfields Famous Clover

Saxelby Holsteins          Whinchat Secretariat Farrah 2

Saxelby Holsteins          Whinchat Apple Pie Beaujolais Red

           

1…Saxelby………….2…Katal…………….3…137…………4……Adams………………………

 

Champion showman                  Winner 2019  Natalie Herridge

 

Best Jersey handler aged 14 and under

                        Winner 2019                 Phoebe Hine

 

Best Ayrshire handler aged 14 and under

                        Winner 2019     Ellen Adams

 

Best Holstein handler aged 14 years and under

                        Winner 2019     Austin Shirt

 

 

 Champion calf              Winner 2019   Katal Holsteins

 

Reserve champion calf  Winner 2019   Katal Holsteins

 

The Bill Carr Memorial Prize for the Highest placed handler under 16 years 

                        Winner 2018     Charlotte Sheppard

 

 

BEEF CLASSES

 

Beef  Champion   E Sims   Limousin

 

Native  Champion      L Salt   South Devon

 

LIMOUSIN

 

Judge Mr James Cooper

 

Class 200        Open maiden heifer born on or after 01.01.18

150       A Clark              Mayfields Ozzie

151       CR Darlington   Orangina

152       J Nicholls          Dinmore Onita

153       E Sims

154       E Sims

 

1…152…………….2…154…………….3……151………4………153……………………

 

Class 201        Open heifer born in 2017

155       J Nicholls          Dinmore Nuttella

156       E Sims

 

1…156…………….2…155…………….3…157…………4……………………………

 

 

 

 

Class 202        Open cow or heifer born on or before 31.12.16

158       A Clark              Mayfields Jamaica

159       CR Darlington   Isabella

160       E Sims

 

1……160………….2……159………….3……………4………………

 

Class 203        Open bull born after 01.01.18

161       CR Darlington   Popeye

 

1……161………….2……………….3……………4……………………………

 

Class 204        Open bull born on or before 01.01.18

162       A Clark              Mayfields Nintendo

 

Champion Limousin - Winner 2019 - 156

 

HEREFORD

 

Judge Mr Alan Pittam

 

Class 205        Open maiden heifer born on or after 01.01.18

163       S Jones

164       B Stubbs           Butterhill 1 Sassy Sweet Pea

 

1……164………….2…163…………….3……………4……………………………

 

Class 206        Open heifer Born in 2017

165       N Beardsley                  Risbury 1 Sonia

166       PT English                     Mink

167       Lower Hurst Farm          Lower Hurst Molly

 

1…167…………….2…165…………….3……………4……………

 

 

 

Class 207        Open Cow or heifer born on or before 31.12.16

168       PT English                     Violet

169       Lower Hurst Farm          Lower Hurst Playful 54

 

1……169………….2……………….3……………4……………

 

Class 208        Open bull born after 01.01.18

170       R Johnson

171       S Jones

 

1…170…………….2…171…………….3……………4……………………………

 

Class 209        Open bull born on or before 01.01.18

172       PT English         RSD Plum

173       Lower Hurst Farm          Tedworth Ned

 

1…173…………….2……………….3……………4……………………………

 

Class 210        Best Pair of animals under 2 years of age on showday, bred and exhibited by a member of the Hereford Association

                        S Jones

 

Champion Hereford  170

 

BRITISH BLUE

 

These classes have been kindly sponsored by Bagshaws

JUDGE   Mr Phil Brindley

 

Class 211        Open maiden heifer born on or after 01.01.18

175       TJ & EA Richardson       Sunnyside Naomi

176       Roworth                        Tonat Nancy

 

1…175…………….2……176………….3……………4……………………………

 

 

Class 212        Open heifer born in 2017

177       Roworth            Cedar Maisy

 

1…177…………….2……………….3……………4……………………………

 

Class 213        Open cow or heifer born on or before 31.12.16

178       TJ & EA Richardson       Sunnyside Heather

179       Roworth                        Boothlow Lola

 

1……180………….2……………….3……………4……………………………

 

Class 214        Open bull born after 01.01.18

180       Roworth                        Llamedos Noah

 

1……179………….2……………….3……………4……………………………

 

Class 215        Open bull born on or before 01.01.18

 

1……………….2……………….3……………4……………………………

 

Champion British Blue    177

                       

 

ANY OTHER PURE CONTINENTAL

 

These classes have been kindly sponsored by Howkins and Harrison

Judge Mr James Cooper

 

Class 216        Open maiden heifer born on or after 01.01.18

Class 217        Open heifer born in  2017

Class 218        Open cow or heifer born on or before 31.12.16

Class 219        Open bull born after 01.01.18

182       HT Turner         Wensleydale Orlando                 Charolais

 

1……182………….2……………….3……………4……………………………

 

Class 220        Open bull born on or before 01.01.18

183       M Howkins        Saler

 

1……183………….2……………….3……………4……………

 

 

Champion Charolais  182

Champion  AOP Continental   183

COMMERCIAL BEEF

Judge  Mrs Julie Sedgwick

 

Class 226        Open Baby beef,steer/heifer, 375kgs or below

185       TJ & EA Richardson       BB                    Octavia

186       W Smith                        LIM                   Jack the Lad

 

1……186………….2……………….3……………4……………………………

 

Class 227        Open 1st cross steer 550kg or below

187       Johnson & Hewitt                      BBX      Jesse James

188       N Beardsley                              LIMX     Fernando

189       R Naylor                                   LIMX     Benjamin

190       Powdrill Dickinson                     LIMX     Harry Wilson

191       Powdrill Dickinson                     LIMX     Jacko

192       F Page                                      LIMX     Mr Mojito

193       W Smith                                    LIM       Oliver

 

1…192……………………..2…189………………3……190……………

 

Class 228        Open 1st cross steer 551kg and over

195       J Blackshaw                              LIMX

196       J Blackshaw                              BBX

197       T & J Gratton                            LIMX

198       W Hardy & Sons                        LIM       Paddy Prince

199       R Naylor                                   BBX      Julius

 

1…191…………….2……196………….3…187…………4……195………………………

 

 

Class 229        Open heifer any breed not shown in any other class up to 500kg

200       W Hardy & Sons                        LIMX     Zara

201       F Page                                      BBX      Bombay Sapphire

202       Powdrill Dickinson                     BAX      Annie

203       Powdrill Dickinson                     BBX      Black Magic

 

1……202………….2…201…………….3…206…………4……200………………………

 

 

Class 230        Open heifer any breed not shown in any other class 501kg and over

205       J Blackshaw                              LIMX

206       T & J Gratton                            LIMX

207       T & J Gratton                            LIMX

208       W Hardy & Sons                        BBX      Princess

209       Johnson & Hewitt                      BBX      Gemma

210       F Page                                      LIMX     Bloody Mary

211       F Page                                                  Margarita

212       Powdrill Dickinson                     LIMX     Carly

213       Powdrill Dickinson                     LIMX     Sweet but psycho

214       Powdrill Dickinson                     LIMX     Tilly

215       W Smith                                    LIM       Betsy babe’s

 

1…203…………….2……211………….3…209…………4…210…………………………

 

Champion Commercial beef animal   203

                       

 

LONGHORN

 

Judge  Mr Lynda Burditt

 

Class 231        Heifer born in 2018

218       E Hallifield        Dunstall Sapphire

219       R Heard

220       R Heard

221       T Mills               Wheatlands Sunflower

222       T Mills               Wheatlands Snowberry

 

1……219………….2……220………….3…218…………4……221………………………

 

Class 232        Heifer born in 2017

223       E Hallifield        Dunstall Roxanne

224       E Hallifield        Dunstall Ruby

225       B C Stanley       Melbourne Park Fizz

 

1……225………….2……223………….3…224…………4……………………………

 

Class 233        Heifer born in 2016

1……………….2……………….3……………4……………………………

 

Class 234        Cow in calf or in milk born before 01.01.16

227       E Hallifield        Dunstall Myleen

228       T Mills               Blackbrook Xoana

229       B C Stanley       Blackbrook Zabrina

 

1…229…………….2……………….3……………4……………………………

 

Class 235        Bull any age

230       E Hallifield        Dunstall Saxon

231       T Mills               Wheatlands Ruben

232       J Winnington     Bieldside Rocky

 

1…231…………….2……230………….3……………4……………………………

 

Champion    225

                       

 

ANY OTHER PURE NATIVE BEEF BREED

Judge  Mr John Minshull

 

Class 236        Open best maiden heifer born on or after 01.01.17

233       R T Adams                    Speddock Billy                           Belted Galloway

234       R T Adams                    Reaston Hill Justine Torres         Belted Galloway

235       Powdrill Dickinson         Bonnie Bamwood                      Belted Galloway

236       TJ & EA Richardson       Mulberry                                   Beef Shorthorn

237       L Salt                            Trewint Buttercup                      South Devon

238       L Salt                            Trewint Nylon                            South Devon

239       W Smith                        Charlies Isabella Rose                Red Poll

240       G Towers                                                                      Beef Shorthorn

 

1……238………….2……236………….3……233………4………237……………………

 

 

Class 237        Open best heifer born before 01.01.17

241       R Wain                         Penny of the Rose         Highland

 

…241…………….2……………….3……………4……………………………

 

Class 238        Open best cow          

243       W Smith                        Moreton Baby Fairlie      Red Poll

244       R Wain                         Ruby of the Rose           Highland

 

1……243………….2……244………….3……………4……………………………

 

Any Other Pure British Beef Champion    238

                       

Champion Highland in show   241

                       

 

 

 

 

CLASS 299 – OPEN BEEF PAIRS – no rosettes to be worn

R T Adams                                Belted Galloway

J Blackshaw                              Commercial

A Clark                                      Limousin

W Hardy & Sons                        Commercial

R Heard                                    Longhorn

Johnson & Hewitt                      Commercial

S Jones                                     Hereford

J Nicholls                                  Limousin

Powdrill Dickinson                     Commercial

Roworth                                    British Blue

L Salt                                        South Devon

E Sims                                      Limousin

W Smith                                    Commercial

B C Stanley                               Longhorn

 

1………W Hardy & Sons .2…R Heard…………….3……J Blackshaw………4…J Nicholls…………………

 

 

 

BEEF HANDLER CLASSES

 

Judge   Mrs Julie Sedgwick

 

Class   240      Open Ju