2019 Light Horse Results

19

Aug

2019 Light Horse Results

Aug 19, 2019 Light Horse

CLASS 501 – Horse of the Year Show Qualifier 2019 – Small Show Hunter

1st       327    Constantine, 157cm, 6yrs, O: Linda Winter, R: Steph Collins

2nd      570    Finns Rose, 158cm, 11yrs, O & R: Melissa Barnett

3rd      791    Miracle Mickey, 158cm, 14yrs, O & R: Sally-Ann Cowley

4th      265    Ebony King, 157.5cm, 7yrs, O: Freda Newton, R: James Munro

5th      519    Carnsdale Dreamcatcher, 158cm, 11yrs, O & R: Chloe Vaughn

6th      134    Lenhalls Legacy, 157.8cm, 8yrs, O & R: C Hartley

 

CLASS 502 - Horse of the Year Show Qualifier 2019 – Catplant Group of Companies Ltd.  Lightweight Show Hunter

1st       505    First Rate, 175cm, 7yrs, O: Paulette Cooper, R: Damion Curran

2nd      761    Rubins, 173cm, 20yrs, O: Brett McKinnon, R: Tierney McKinnon

3rd      767    Bloomfield Incognito, 172cm, 9yrs, O: S Farrow, R: Kelly Ward

4th      569    Our Kingsman, 170cm, 8yrs, O & R: Hannah Welsh

5th      810    Ballard Playboy, 161cm, 10yrs, O & R: Christina Stamper

6th      545    Noble Queen Bee, 158cm, 8yrs, O: Lucinda White, R: Jasean Spaggett

 

CLASS 503 - Horse of the Year Show Qualifier 2019 -  Catplant Group of Companies Ltd.  Middleweight Show Hunter

1st & Reserve Champon      142    Chasing Rainbows, 172cm, 9yrs, O & R: Sara Neachell

2nd      749    Glenmora Duke, 175cm, 8yrs, O & R: Izzy Walker

3rd      753    Pearls Bouncer, 170cm, 11yrs, O & R: Lauren Falcus

4th      135    Lowmoor Windsor, 180cm, 9yrs, O: A Drabble, E & R: Lorna Blake

5th      741    Fyne Bally Chancer, 168cm, 12yrs, O: Richard Pearson, R: Sophie Judge

6th      26Oughterard 4  My Magic Kingdom, 173cm, 5yrs, O: Freda Newton, R: James Monro

 

CLASS 504 - Horse of the Year Show Qualifier 2019 -  Catplant Group of Companies Ltd.  Heavyweight Show Hunter

1st & Champion     497    Twinshock Warrior, 178cm, 7yrs, O: Jill Marsden, R: Jayne Ross

2nd      755    Honour n Glory, 175cm, 8yrs, O: John Minoprio, R: Lucinda Martin

3rd      362    Paxford Venture, 180cm, 11yrs, O & R: Malcolm Rosser

4th      784    Killea Henry, 177cm, 7yrs, O & R: Brandan Ramshaw

 

CLASS 505 – Exercise Vehicles

1st       564    Sam the Man, 150cm, 14yrs, O & D: Sue Cole

2nd      830    Royal Guardsman, 138cm, 14yrs, O: Paul Liddle, D: Vienna Liddle

3rd      149    Lottie, 162cm, 16yrs, O: S Barovdi, D: Fiona Walton

4th      113    Nantrast Queen Bee, 152.4cm, 6yrs, O & D: Janet Goldsborough

5th      300    Atlow Springs Rough Knight, 152cm, 13yrs, O & D: Rita Stevens

 

CLASS 506 – Private Driving 13.2hh & under

1st & Reserve Champion       209    Walseker Mario, 129cm, 8yrs, O & D: Joanne Dodson

2nd      298    Ewyn Pepsi, 126cm, 5yrs, O: Mike Clark, D: Nicola Salter

3rd      806    Stonedge Soloman, 111.7cm, 7yrs, O: sally Ahey, D: Eleni Lee

4th      296    Foldhouse Little Lord Valentine, 88cm, 8yrs, O & D: Sue Woodcock

5th      353    Oakvale Rowan, 122cm, 21yrs, O & D: Robert Mills

 

CLASS 507 – Private Driving over 13.2hh

1st & Champion      176    Tiger Lilly, 155cm, 8yrs, O & D: Linda Jones

2nd      282    Prif She’s Electric, 152.4cm, 12yrs, O: Izabelle Clutton, D: Geoff Dudley

3rd      109    Wrawby Lucy, 152cm, 11yrs, O: John Walker, D: Lauren Gould

4th      170    Brookeborough Reflection, 143cm, 11yrs, O: Ray Townsend, D: Lucinda Kidson

 

CLASS  508 –  The Eques-Train Unaffiliated Working Hunter

1st       314   Greyford Boy, 154cm, 10yrs, O & R: Liz Murfitt

 

CLASS 509 -  Novice Working Hunters

1st       454    Jessop Spellbound, 168cm, 8yrs, O & R: Annabel Roberts

2nd      764    Silvia Berusconi, 172cm, 9yrs, O: Michelle Bartlett, R: Lucy Robinson

3rd      836    The Grey Gremlin, 165cm, 9yrs, O & R: Chantelle Smith

 

CLASS 510 - Restricted Working Hunter

1st       790    Greenacres Chacco Charlie, 178cm, 8yrs, O & R: Camilla Southerington

2nd      768    Noble Giants Causeway, 172cm, 7yrs, O & R: Kelly Ward

3rd      242    Hamilton ELS, 170cm, 7yrs, O: Raine Harthen, R: Darcey Parr

4th      180    Westcoast Dove, 170cm, 9yrs, O & R: Claire Richardson

5th      584    Sweet Banks Royal, 168cm, 6yrs, O & R: Ginny Rose

 

CLASS 511 - Horse of the Year Show Qualifier 2019 –  Cuddy Working Hunter

1st       573    Mr Seniority, 172cm, 14yrs, O & R: Steph Callwood

2nd      473    Lord Domino, 168cm, 8yrs, O: Katrina Hirst, R: Eleanor Hirst

3rd      175    Cisco Van Het Rubenshof, 168cm, 11yrs, O & R: Jane Russell

4th      352    Falcon, 167cm 9yrs, O: Jonathan Martin, R: Rory Gilsenan

5th      332    Bay Gabriel, 170cm, 12yrs, O & R: Fiona Spencer

 

CLASS 512 – Training Stakes

1st       771    Noble Cartier, O: A Hunt, R: Jess Hunt

2nd      598    Johnny, 143cm, 13yrs, O: Maria Leavesley, R: Jemima Leavelsey

3rd      474    Rhoson Shangri-ia, 135cm, 10yrs, O: David Fielding, R: Holly James

4th      772    Belmont Alan, O: A Hunt, R: Sophie Hunt

5th      776    Broughton Rosanna, 148cm, 13yrs, O & R: Ellie Hall

6th      595    Kilmurray Fionn, 148cm, 7yrs, O & R: Fliss Martin

 

CLASS 513 THE B.S.P.S. Tiny Tots Stakes

1st       333    Rhesfair Iron Lady, 115cm, 6yrs, O: Fiona Spencer, R: Emily Spencer

 

CLASS 514 THE B.S.P.S. Cradle Stakes.

1st & Champion       568    Greensyke Sonney Boy, 122cm, 12yrs, O: Stuart Shaw, R: Darcy Shaw

2nd & Reserve        217    Blackertor Burlington Bertie, 122cm, 10yrs, O & R: Beatrice Bailye Hawkins

3rd      334    Delami Daioni, 121cm, 8yrs, O: Fiona Spencer, R: Chloe Spencer

 

CLASS 515 THE B.S.P.S. Nursery Stakes.

1st       567    Glandrine Pied Piper, 127cm, 13yrs, O: Stuart Shaw, R: Darcy Shaw

2nd      334    Delami Daioni, 121cm, 8yrs, O: Fiona Spencer, R: Chloe Spencer

 

CLASS 516 THE B.S.P.S. Mixed Height Open W.H.P

None Forward

 

CLASS 517 THE B.S.P.S. Mixed Height Open W.H.P/Intermediate W.H.P

1st & Champion       763    Dunkerin Pandora, 158cm, 9yrs, O: Sonia Winter, R: Lucy Robinson

 

CLASS 518 –Mountain & Moorland Open W.H.P Mixed Height

1st       598    Johnny, 143cm, 13yrs, O: Maria Leavesley, R: Jemima Leavelsey

 

CLASS 519 - Horse of the Year Show Qualifier 2019 The Colosso Family Lightweight Cob of the Year

1st       549    Silverwoods, 150cm, 7yrs, O: Susanne Hibbard, R: Jessica Ely

2nd      291    The Nights Watch, 154cm, 5yrs, O: Rachel McCourt, R: Robert Walker

3rd      782    Carnsdale Graffiti, 155cm, 11yrs, O: Katy Seedhouse, R: Katy Seedhouse

4th      386    Mr Bear, 152.1cm, 8yrs, O: Morean Hamilton, R: Kirstine Douglas

5th      342    Randalstown Brannigan, 155cm, 12yrs, O & R: Emma Litt

6th      509    Kavanaghs Red House Stanley, 153.7cm, 7yrs, O: Ian Darcy, R: Caroline Darcy-Potts

7th      486    Leyward Diamond Jubilee, 154cm, 7yrs, O: S Hollins, R: Paul Langrick

8th      579    Aughacliffe High Peak, 152cm, 10yrs, O & R: Angela Hunt

9th      343    Kalle Val Halle, 154.8cm, 10yrs, O: Pam Hodkinson, R: Amy Harris

10th   210    Castleberg, 154cm, 8yrs, O & R: Nicola Wainwright

 

CLASS 520 - Horse of the Year Show Qualifier 2019 The Colosso Family Heavyweight Cob of the Year

1st       795    Daybreak Lad, 155cm, 11yrs, O: Cheryl Owens, R: Joanne Shaw

2nd      748    Morrows Street Wise, 155cm, 7yrs, O & R: Teresa Nicholls

3rd      571    KinCullen Moostone, 155cm, 10yrs, O: Don Barton, R: Melanie Booth

4th      516    The Ice Maiden, 154cm, 8yrs, O: Donna Jones, R: Lauren Beaumont

5th      463    Ballygar Joker, 154.5cm, 10yrs, O & R: Gillian Purgac

6th      803    Boraceforshort, 154.9cm, 9yrs, O: V Neame-Sheehan, R: Robert Walker

7th      485    Vincent Van Cob, 155cm, 8yrs, O: A Rawling, R: Paul Langrick

8th      387    Morrows Highwayman, 154.7cm, 6yrs, O: Morean Hamilton, R: Kirstine Douglas

9th      359    Kathleen’s Boy, 154.8cm, 8yrs, O: Chris Patrick, R: Julie Nuttall

 

CLASS 521 - Horse of the Year Show Qualifier 2019 The Leeman Family Maxi Cob of the Year

1st       290    Master of the Coin, 159cm, 6yrs, O: Rachel McCourt, R: Robert Walker

2nd     478    The Grey Goose, 158cm, 7yrs, O: Andrew Shuttleworth, R: Sue Helen Shuttleworth

3rd      204    Colour Graphix, 160cm, 10yrs, O & R: Michelle Bowley

4th      517    Crossfire, 159cm, 7yrs, O & R: Kay Gillam

5th      460    Colorific, 158cm, 9yrs, R & O: Paula Kirk-Ellis

6th      774    Hob Nob, 157cm, 9yrs, O: Susan Pritchard, R: Jack Matthews

7th      468    Parkhall Prince Charming, 162cm, 10yrs, O & R: Natasha Dolman

8th      304    Skywalker, 162cm, 8yrs, O & R: Heather McCloy

 

CLASS 522 - Novice Ridden Show Cob

1st       195    Bobbi Dazzler, 155cm, 5yrs, O: Anne Leigh, R: Danielle Heath

2nd      841    Red Buttler, 152cm, 4yrs, O: L Davies & R: R Walker

3rd      312    Oughterard Steel, 153.5cm, 7yrs, O & R: Heather McCloy

4th      249    Redshaw Mr Fox, 154cm, 7yrs, O: Raine Harthern, R: Blaire Potter-Harthern

5th      186    Brooksdale Grand Edition, 155cm, 5yrs, O: Michael Corrigan, Ex: Steph Haslam, R: Danielle Heath  

6th      460    Colorific, 158cm, 9yrs, R & O: Paula Kirk-Ellis

7th      773    Kavanaghs Lord of the Rings, 154.3cm, 5yrs, O: Susan Pichard, R: Jack Matthews

8th      434    Carnacella Jameson, 155cm, 7yrs, O & R: Georgie Langley

 

CLASS 523 - Amateur Owner/Rider Cob

1st       204    Colour Graphix, 160cm, 10yrs, O & R: Michelle Bowley

2nd      249    Redshaw Mr Fox, 154cm, 7yrs, O: Raine Harthern, R: Blaire Potter-Harthern

3rd      468    Parkhall Prince Charming, 162cm, 10yrs, O & R: Natasha Dolman

4th      517    Crossfire, 159cm, 7yrs, O & R: Kay Gillam

5th      312    Oughterard Steel, 153.5cm, 7yrs, O & R: Heather McCloy

6th      210    Castleberg, 154cm, 8yrs, O & R: Nicola Wainwright

7th      343    Kalle Val Halle, 154.8cm, 10yrs, O: Pam Hodkinson, R: Amy Harris

 

CLASS 524 – Horse of the Year Show Qualifier 2019 – Brereton Small Hack

1st & Champion       805    Parkgate Royal Visit William, 153cm, 9yrs, O: Nick Brookes, R: Robert Walker

2nd      552    Brindlebrook Little Scoundrel, 151cm, 12yrs, O: Rebecca Ely, R: Jessica Ely

3rd      546    Whalton Extravaganze, 152cm, 7yrs, O: Lucinda White, R: Jasean Spaggett

4th      252    Carrhouse Dark Silk, 150cm, 6yrs, O: Sophie & Charlotte Hall, R: Adam Taylor

5th      498    Up and Running, 154cm, 7yrs, O & R: Sarah Lindsey

6th      197    Dowhill Daffi, 154cm, 9yrs, O & R: Sophie Clark

 

CLASS 525 – Horse of the Year Show Qualifier 2019 –David Stennett Ltd. Large Hack

1st & Reserve       786    Chiddock Big Time, 159cm, 6yrs, R & O: Kirstie Harris

2nd     490    Mountstephen Showman, 160cm, 10yrs, O: James Woodington, R: Jayne Ross

3rd      251    Sir Control, 158cm, 7yrs, O & R: Olivia Rocks

4th      747    Holly Creek Sir Benson, 158cm, 10yrs, O & R: Bronte Hatton Richie

5th      110    Liebling Katie, 157cm, 15yrs, O: Sharon Eldred, R: Georgia Sharp

6th      547    Arias Reflection, 157cm, 8yrs, O & R: Gemma Bott

7th      462    Llanarth Fairytail, 157.8cm, 6yrs, O & R: Jo Jefferson

8th      177    Lindeth Psalm, 156.5cm, 10yrs, R & O: Louise Graham

9th      156    Diptford Artic Star, 158cm, 5yrs, O: Jean Walsh-Wright, R: Bethany Beard

 

CLASS 526 - Novice Riding Horse

1st       500    Cashmere Avertus, 163cm, 4yrs, O: Jill Marsden, R: Jayne Ross

2nd      759    Quality Mack, 173cm, 8yrs, O: Joan Jones, R: Rebecca Crosbie Starling

3rd      827    Dallamires Golden Touch, 157.9cm, 4yrs, O: Allana Norquay, R: Kirstine Douglas

4th      391    Langland Bay, 158cm, 5yrs, O: Jill Day, R: Robert Walker

5th      499    KBF The Certain Night, 157.7cm, 4yrs, O: Susan Conway, R: Jayne Ross

6th      751    Double Mocha, 173cm, 5yrs, O: Joanne Rooke, R: Olivia Edmondson

 

CLASS 527 RoR OPEN in Hand Show Series Qualifier

1st       844    Paloma Roma, 158cm, 5yrs, s. Native Ruler, d. Moonlight Babe, O: N Naylor, R: R Anders

2nd      556    Sakhee Bob, 160cm, 10yrs, s. Absolve, d. Sakhee, O & R: Emily Pickup

3rd      173    Fear Anti, 164cm, 16yrs, s. Lil’s Boy, d. Amparo, O & R: Katie Treadwell

 

CLASS 528 RoR AMATEUR Ridden Show Series Qualifier

1st       556    Sakhee Bob, 160cm, 10yrs, O & R: Emily Pickup

2nd      179    Clancy’s Cross, 166cm, 10yrs, O & R: Jenny Bennett

 

CLASS 529 - Novice Ridden Hunter (Unaffiliated)

1st       592    Danny VI, 162cm, 17yrs, O: Emmily & Leslie Smith, R: Rebecca Smith

2nd      586    Cappa, 167cm, 10yrs, O: Claire Groom, R: Suzanne Cave

3rd      843    Boswell Bay, 158cm, 10yrs, O & R: Ella-Rose Kinton           

 

CLASS 530 – The Riding Club Show Horse Class

1 st      321   Boswell Bay, 165cm 10yrs, O 7& R: Ella-Rose Kinton

2nd      782    Carnsdale Graffiti, 155cm, 11yrs, O & R: K Seedhouse

3rd      592    Danny VI, 162cm, 17yrs, O: Emily & Leslie Smith, R: Rebecca Smith

4th      811    Blackberry Rhyme, 152.5cm, 7yrs, O: Carole Spencer, R: Helen Caven

 

CLASS 531 – NPS/Showing Classics Mountain & Moorland Open Lead Rein

1st       743    Plushcourt Hallelujah, 114cm, 7yrs, O: Betty Judge, R: Emily Beaumont

2nd      333    Rhesfair Iron Lady, 115cm, 6yrs, O: Fiona Spencer, R: Emily Spencer

 

CLASS 532 – NPS/Showing Classics Mountain & Moorland Open First Ridden

1st & Champion     432   Salbrook Daniel, 121cm, 15yrs, O: Richard Armson, R: Polly Armson

2nd & Reserve    192   Stourton What O, 122cm, 15yrs, O: T Heathcote, R: Harry Heathcote

 

CLASS 533 – NPS/Ringside Mountain & Moorland Open Ridden

1st & Champion       538    Skellorn Royal Anniversary, 133cm, 6yrs, O & R: Tori Oakes

2nd & Reserve      474    Rhoson Shangri-ia, 135cm, 10yrs, O: David Fielding, R: Holly James

3rd      812    Newtonhill Prince Alfie, 133.5cm, 17yrs, O: Helen Caven, R: Eleanor Craven

 

CLASS 534– NPS/Ringside Mountain & Moorland Open Ridden

1st       595    Kilmurray Fionn, 148cm, 7yrs, O & R: Fliss Martin

2nd      821    Marleydenes Shiraz, 143cm, 14yrs, O & R: Catherine Hudson

3rd      824    Glenwood Stud Olympic Sun, 143cm, 7yrs, O & R: Freya Bird

4th      776    Broughton Rosanna, 148cm, 13yrs, O & R: Ellie Hall

 

CLASS 535– Lead Rein or First Ridden

1st       192   Stourton What O, 122cm, 15yrs, O: T Heathcote, R: Harry Heathcote

2nd      597    Byyneseion Myrddin, 117cm, 5yrs, O: Sophie Cowman, R: Darcy Cowman

 

CLASS 536 – Local Riders aged 18 years & under -

 

1st & Champion       192    Stourton What O, 122cm, 15yrs, O: T Heathcote, R: Harry Heathcote

2nd      451    Brian, 148cm, 13yrs, O & R: Jennifer Mottershead

3rd      541    Merlyns Lad, 149.86cm, 10yrs, O: Peter Bull, R: Natasha Bull

4th      812    Newtonhill Prince Alfie, 133.5cm, 17yrs, O: Helen Caven, R: Eleanor Craven

 

CLASS 537 – Local Riders Adults (over 18yrs) -

1st& Reserve       548    Farmer Joe, 172cm, 7yrs, O: Pete Robinson, R: Kelly Robinson

2nd      321    Boswell Bay, 165cm, 10yrs, O & R: Ella-Rose Kinton

3rd      811    Blackberry Rhyme, 152.5cm, 7yrs, O: Carole Spencer, R: Helen Caven

 

Class 538 - Standard, 3 years and under

1st & Reserve         119    Somahouse Ivan, s. Birchmoor Mulberry, d. Daniella Bluebelle, O & H: Leanne Beacham

 

Class 539 - Standard, 4 years and over

1st & Champion       351    Threapwood Tarna, s. Threapwood Vulcan, d. Schivas Thora, O & H: James Smith

 

Class 540 - Miniature, 3 years and under

1st       106    Snelsmore U-Genie, 31’, 2yrs, s. Kington Zara Rac, d. Shallowater Cornish Summer Time, O & H: Paula Jessop

 

CLASS 541 - Miniature, 4 years and over

1st & Champion          350    Robins Brae Tilly, 32.5’’, 4yrs, s. Gunelsta Oscar, d. Gott Marda, O & H: Glenn Smith

2nd & Reserve        792    Halstock Netta, 32’’, 6yrs, s. South Sands Pip, d. Halstock Natalie, O & H: Paula Jessop

3rd      147    Elger Poppy, 77cm, 6yrs, s. Elger Hugo, d. Elger Co-Co, O & H Margaret Bootyma

 

CLASS 542 - Four, Five, Six Year Old & Over Flat Ridden Sport Horse

None Forward

 

CLASS 543 – Small Breed Yearling, 2 or 3 yr old

1st       555    Wallmyers Haribo, 119cm, 1yr, s. Pendock Northernlight, d. Pinelodge Polly Pocket, O & H: Susan Williams

 

CLASS 544 – Small Breed Adult

1st & Reserve       193    Springwater Nijinsky, 119cm, 12yrs, s. Moortown Hawk Wing, d. Vean Isadora, O: T & Heathcote, H: Chloe Heathcote

2nd      488    Tillybo Charmer, 117cm, 8yrs, s. Dyfed Cariad, d. Tiffwly Brenin, O & H: Leanne Worthy

 

CLASS  545 – Large Breed Yearling, 2 or 3 yr old

1st       357    Middlefarms Endeavour, 138cm, 3yrs, s. Innellan Sandpiper, d. Frederiksminde Monarch, O & H: Janet Sheppard

 

CLASS 546 – Large Breed Adult

1st & Champion & Silver Medal     833   Corclough Lucy, 144cm, 10yrs, s. Glencarris Prince, d. Desa Vu, O & H: Kerry Wainwright

2nd     358    Ohlers Evelyn Rose, 148cm, 7yrs, s. Innellan Sandpiper, d. Shellorn Harrison, O & H: Janet Sheppard

3rd      241    Kauri Evenstar, 133cm, 8yrs, s. Kauri Enchantment, d. Fijal Jupital, O: Mandy & Alan Key, H: Alan Key

 

CLASS  547 – DIAMOND VETERAN IN-HAND (25 YEARS AND OVER)

1st      203    Bryngaer Cyntaf, 128cm, 28yrs, s. Orllwyn Coram, d. Glancerdin, O: Mark Stanton, H: Christine Stanton

 

CLASS  548 – VETERAN IN-HAND (20 – 24 YEARS)

None Forward

 

CLASS  549 – PRE-VETERAN IN-HAND (15 - 19 YEARS)

1st       152    F.I. Tessa, 163cm, 19yrs, S. Goodtimes, d. Memory O & H: Jade Jones

 

CLASS  550 – DIAMOND VETERAN RIDDEN (25 YEARS AND OVER)

Non Forward

 

CLASS  551 - VETERAN RIDDEN (20 - 24 YEARS)

1st & Champion       303    Royal Caramel, 173cm, 21yrs, O & R: Nicky Davies

2nd & Reserve      777    Kilmannan Black Wizard, 146cm, 20rs, O: Gillian Simpson, R: Ellie Hall

 

CLASS  552 – PRE-VETERAN RIDDEN (15 - 19 YEARS)

1st       152    F.I. Tessa, 163cm, 19yrs, O & R:  Jade Jones